text size : Small Medium Large

Database for Ottoman Inscriptions | Osmanlı Kitabeleri Projesi

Photographs

photo of building

 

 

Building

Building name
III. Murad Hasodası Girişi
Building also known as
Havuzlu Köşkü Girişi
Building type
saray
Notes on the building
III. Murad Has Odası pek çok bakımdan ilk olma özelliği taşıyan bir mekandır. Mimar Sinan tarafından 987/1579 yılında yapılan bu köşk sarayda bilinen ilk Hünkar odasıdır. Padişahların resmi ve hususi dairesi olarak kullanılmıştır.
III. Murad Has Odası, Mimar Sinan’la birlikte 16. yüzyılda Osmanlı mimarisinin ve sanatının eriştiği zirveyi ve süsleme anlayışındaki derin zevki gösterir. Sarayda bulunan en büyük has odadır ve Harem’in en eski köşküdür. BU haliyle Osmanlı mimarisinin ihtişamlı yapılarındandır. III. Murad’ın Has Odası, iki katlıdır. Aynı çatı altında hem yazlık hem de kışlık köşklerin olmasıyla da sarayda başka bir örneği olmayan bir mekandır. Alttaki yazlık (Serap Köşkü) havuzludur. Hükümdarın yazları kullandıkları bu mekanda ortada bir süs havuzu bulunur. Havuzun ortasında yer alan şadırvan, Karaağalar Dairesi’ndeki Şadırvanlı Sofa’dan bir restorasyon sırasında getirilmiş ve burada kalmıştır. İlber Ortaylı, Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı (İstanbul, 2007), 278.
Built by
III. Murâd
Information on benefactor
ö. 1004 [1595]. Osmanlı Devleti’nin 12. padişahıdır. 953’de (1546) yılında dünyaya gelmiştir. Babası II. Selim, annesi Nûrbanu Sultan’dır. 982’de (1574) tahta çıkmıştır. Tahtta iken vefat etmiş ve Ayasofya haziresine defn edilmiştir.
Built for
Built in
 H. 987 ( M. 1579 - 1580 )

Location

State
Türkiye 
City
İstanbul, Eski Eminönü İlçesi
District
Topkapı Sarayı
Street
Harem
Notes on location