text size : Small Medium Large

Database for Ottoman Inscriptions | Osmanlı Kitabeleri Projesi

Photographs

photo of building

 

 

Building

Building name
III. Avlu Enderun Odaları
Building also known as
Building type
saray
Notes on the building
Babüssade’den girildiğinde sol tarafta Küçük Enderun Odaları bulunur. Bu odalar, Saray’ın eğitim kurumları olarak işlev görürdü.
Seferli Koğuşu: Enderun’un Seferli Teşkilatı, 1635 yılında Sultan IV. Murâd tarafından kurulmuş, teşkilatın, kapısında Sultan Mehmed Reşâd tuğralı bir onarım kitabesi bulunan koğuş binası ise 18. yüzyılın başında III.Ahmed tarafından yaptırılmıştır. Seferli Koğuşu Sultan IV. Murâd’ın koğuştaki ağaları sefere götürmesinden sonra ortaya çıkmıştır. Günümüzde iki mekanlı bu koğuş, padişah elbiseleri sergi salonu olarak kullanılmaktadır.
Hazine Odası: Hazine Koğuşu, Fatih Sultan Mehmed zamanında ihdas edilmiş, Yavuz Sultan Selîm döneminde ise yeni düzenlemelerle geliştirilmiştir. Silahtar Koğuşu ile Kilerli Odası arasında yer almaktadır. Hazine Odası binası 1856 yangınından sonra Sultan Abdülmecid’in emri ile yenilenmiştir. Kitabesinden tamirinin 1275’de (1858-59) tamamlandığı anlaşılmaktadır.
Hünkar Hamamı: Hamam, günümüzde Hazine Müzesi olarak kullanılan Fatih Köşkü’ne bitişik durumdaydı. Fatih Sultan Mehmed tarafından köşkle birtlikte yaptırıldığı anlaşılmaktadır. II. Bâyezîd döneminde 1509’daki büyük zelzelede zarar gören hamam tamir edilmiştir. 1574’te II. Selîm Han tarafından Mimar Sinân’a esaslı bir şekilde tamir ettirilen hamam bundan sonra II. Selim Hamamı adıyla anılmıştır.
Built by
Information on benefactor
Built for
Built in
 

Location

State
Türkiye 
City
İstanbul, Eski Eminönü İlçesi
District
Topkapı Sarayı
Street
III. Avlu
Notes on location